A paired research combination studied for its activity across central and hypothalamic signaling pathways involved in reproductive system research models.
Reproductive Research Bundle
Original price was: $149.99.$114.99Current price is: $114.99.
Note: Shipped In Freeze Dried Lyophilized Form – Requires Bacteriostatic Water for Reconstitution (Sold Here)
Vial Size: 3 mL each (Can hold up to 3 mL of BAC Water)
FREE shipping on orders $250+
Kisspeptin-10
| Weight | .06 kg |
|---|---|
| Size | 10 mg |
| Shelf Life | 36 months |
| Storage | Lyophilized: freeze at ?20 °C (?4 °F). |
| Molecular Formula | C??H??N?O? |
| PubChem CID | 25240297 |
| Disclaimer | These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. For research purposes only. Not for human consumption. |
PT-141
| Weight | .06 kg |
|---|---|
| Size | 10 mg |
| Shelf Life | 24 months |
| Storage | Lyophilized: freeze at ?20 °C (?4 °F). |
| Molecular Formula | C??H??N??O?? |
| PubChem CID | 9941379 |
| Disclaimer | These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. For research purposes only. Not for human consumption. |
