A curated research bundle featuring three compounds commonly studied for their roles in growth hormone and cellular growth pathways.
Growth Research Bundle
$294.99 Original price was: $294.99.$234.99Current price is: $234.99.
Note: Shipped In Freeze Dried Lyophilized Form – Requires Bacteriostatic Water for Reconstitution (Sold Here)
Vial Size: 3 mL each (Can hold up to 3 mL of BAC Water)
FREE shipping on orders $250+
CJC-1295 + Ipamorelin
| Weight | .06 kg |
|---|---|
| Size | 10 mg |
| Shelf Life | 60 months |
| Storage | Lyophilized: freeze at ?20 °C (?4 °F). |
| Molecular Formula | C152H252N44O42 |
| PubChem CID | 91976842 9831659 |
| Disclaimer | These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. For research purposes only. Not for human consumption. |
Tesamorelin
| Weight | .06 kg |
|---|---|
| Size | 10 mg |
| Shelf Life | 24 months |
| Storage | Lyophilized: refrigerate at 2–8 °C (35.6–46.4 °F) |
| Molecular Formula | C221H366N72O67S |
| PubChem CID | 16137828 http://www.pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/16137828 |
| Disclaimer | These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. For research purposes only. Not for human consumption. |
IGF-1 LR3
| Weight | .06 kg |
|---|---|
| Size | 1 mg |
| Shelf Life | 60 months |
| Storage | Lyophilized: freeze at ?20 °C (?4 °F) for up to 12 months. |
| Molecular Formula | C???H???N???O???S? |
| PubChem CID | 168009904 |
| Disclaimer | These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. For research purposes only. Not for human consumption. |
